show on map decrease map full screen > <
extend the map >

On the trail of the characteristic scents and flavours of the Carpathians.

Besides what we see and hear, we are susceptible to many other influences: the temperature, wind, scent and flavour. Scent and taste may originate from natural sources, but also from the area of the culture and the everyday life of the people. Flavour also comes from the natural and cultural environment, which are strongly bound in the Carpathians. The catalogue and map of scents and flavours can be very helpful in the planning of a trip and evaluation of the attractiveness of many locations.
It is important that this aspect of your fun with the Carpathian Map of Adventure is also accessible to people with vision impairments and physical disabilities. Moreover, this group is able to turn the attention of the others to the scent and flavour aspect of discovering the world, which is not properly appreciated!
read more

Katalog i mapa zapachów i smaków mogą być bardzo pomocne w planowaniu podróży i ocenie atrakcyjności wielu miejsc.

Ważne jest, że ten aspekt naszej zabawy w Karpacką Mapę Przygody dostępny jest także dla osób z problemami ze wzrokiem i sprawnością fizyczną. Co więcej, to ta grupa osób może zwrócić pozostałym uwagę na zapachowo-smakowy aspekt poznawania świata, który nie jest należycie doceniony!

Szlak charakterystycznych zapachów i smaków Karpat

Zapach i smak może pochodzić ze źródeł naturalnych, ale także ze sfery kultury i życia codziennego ludzi. W Karpatach obszary te są przemieszane ze sobą i w naturalny sposób obecne i wyczuwalne.

 

Zapach lasów jodłowych i jodłowo-bukowych buduje warunki dla istnienia karpackich uzdrowisk i jest częścią ich mikroklimatu. Jeżeli w uzdrowisku karpackim nie czujecie zapachu lasu, a zamiast niego wyczuwacie opary spalin samochodowych i smog z kominów, to raczej to miejsce należy skreślić z tras wędrówek za zdrowiem. Bo tylko w zapachu zdrowego, starego lasu kryje się silne oddziaływanie lotnych olejków wydzielanych przez drzewa i substancji zwanych fitoncydami. W przybliżeniu można powiedzieć, że substancje te działają na organizm ludzki w sposób niezwykle korzystny: od polepszenia samopoczucia, aż do efektów leczniczych i wzmacniających. To ta sfera środowiska naturalnego powoduje, że budowano uzdrowiska w Krynicy, Szczawnicy, Bardejovskich Kupelach i wielu innych miejscach. Lasy jodłowe przez wspomniane oddziaływanie powodują, że atmosfera w nich i wokół nich staje się lecznicza i pozbawiona wszelkich tzw. zarazków w stopniu daleko większym niż w najbardziej zadbanym szpitalu! Ten zaskakujący fakt powinien wystarczająco przekonać Was do zwrócenia uwagi na zapachy.

 

Zapach rzek i strumieni – ma coś wspólnego z ruchem powietrza i stałym natlenianiem wody. Intuicyjnie wiemy, które rzeki czy strumienie są żywe, a które toczą jedynie fizyczną substancję o parametrach fizyko-chemicznych H2O. Butwiejące liście bukowe, szlam i piasek na brzegu rzeki, zapach torfowiska z młaki górskiej: to wszystko da się sklasyfikować, rozpoznać i wpisać w nasz katalog. Nim zlekceważymy zapach substancji organicznych powiązanych z wodą, przypomnijmy sobie o zabiegach leczniczych opartych o borowinę, rodzaj błota torfowego, które są poszukiwanym, rzadkim i kosztownym dobrem. Doświadczeni wędrowcy potrafią rozróżnić rodzaj śniegu po jego zapachu... zapach wody nie kończy się więc na sezonie letnim.

 

Zapach łąk to bardzo sezonowe zjawisko. Na wiosnę łąki pachną inaczej, a w lecie osiągają szczyt swych zapachowych możliwości. Zapach łąk jest ściśle związany z dominującymi na nich gatunkami i przekłada się bezpośrednio na smak... naturalnych, górskich miodów!

Z zapachem roślin łąkowych wiąże się woń kwitnących drzew i krzewów: czeremchy, bzu czarnego, lipy, dzikiej róży i wielu innych gatunków. Nim zlekceważymy sprawę zapachu łąk przypomnijmy sobie o alergiach i kłopotach, jakie ze sobą przynoszą. Niektóre zjawiska zapachowe warte są osobnej wyprawy i poleca się odwiedzenie ponad 100 hektarowego rezerwatu lipowego na górze Mikowej w Muszynie na przełomie czerwca i lipca. Taka wycieczka i zapachowe łowy z pewnością będą wartościowym doznaniem.

 

Zapach źródeł wód mineralnych to świetne ćwiczenie podczas odwiedzin w karpackich uzdrowiskach zwanych też zdrojami (od źródeł leczniczych wód mineralnych). W Południowej Małopolsce znajduje się ok. 20 % wszystkich złóż wód mineralnych Polski, a słowackie tereny w Karpatach są niemniej bogate. Każdy rodzaj wody mineralnej ma swój zapach i smak: wpisz rodzaj wody i opisz przy nim swoje odczucia! Dopisz miejsce, gdzie wody próbowałeś/-aś i czy to źródło dzikie, czy ujęte w formie leczniczej.

 

Zapachy tradycyjnej kuchni to delikatny, ale aromatyczny zapach wędzonych śliw, intensywna woń wędzenia kiełbasy oraz jesienny zapach ognisk na miedzach, w których pali się chwasty, łęty ziemniaczane i czasem piecze ziemniaki. Z tą sferą zapachów łączy się zapach drewna, którym pali się w wiejskich piecach, ale też duszący zapach miału węglowego pełnego siarki, który ciągle jeszcze truje nas wszystkich.

 

Gdzie szukać smaków?

Warto zaznaczyć miejsca, gdzie można posmakować znakomitych potraw miejscowych. Taka mapa z pewnością przyda się jako podstawa planowania następnych podróży, ale będzie także naszą doskonałą podpowiedzią dla innych. Pogranicze polsko-słowackie jest pod względem smaków prawdziwym rajem.

 

Smak i ulubione potrawy to kwestia indywidualna – dlatego każdy katalog i mapa smaków Karpat będzie cennym składnikiem naszej Mapy Przygody. Jako przykłady podamy tylko te, które naszym zdaniem są warte zainteresowania. Was zachęcamy do dopisywania nowych punktów na tej trasie – Waszych ulubionych.

Życzymy miłych badań i obszernego katalogu smaków i zapachów Karpat.

 

d/ trasa szlaku:

UWAGA! Dla łatwiejszego zilustrowania naszej propozycji przygody na szlakach zapachów i smaków Karpat opiszemy trasy: zapachową i smakową osobno, ale łatwo je połączyć w jeden szlak wspaniałych doznań.

 

 

 

 


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Comments
Login required. Sign in or register now!
Images